1. /
  2. Staff and Class Assignments

Find your class, then click under your instructor’s name to receive your online class assignment. You can still contact your instructor for any questions, help or comments by clicking on their name listed above your assignment.

Administration

Name
Title
Jon Williams Director
Scott Huerkamp Assistant Director
Drew Willis VA Representative

Adult Education

Name
Title
Patricia Aucoin Adult Education Student Advisor
Emilee Schuck Adult Education Instructor

Automotive Service Technology

Name
Title
Ryan McMillan Instructor
James Welch Instructor

Carpentry

Name
Title
Scott Brogdon
Instructor

Computer Systems & Information Technology (CSIT)

Name
Title
Bonnie Yu Instructor

 

Electrician

Name
Title
Ray Hope Instructor
Jason Barrow Instructor

Marine Service Technologies

Name
Title
Mitch Oldnettle Instructor

Professional Culinary Arts & Hospitality

Name
Title
Marcus Hencinski

 Instructor

Staff

Name
Title
Karen Brewer Administrative Assistant
Angie Perodin Administrative Assistant
Connie Kraus Financial Aid
Barbara Nystrom  Bookkeeper
Heather Powell Mental Health Counselor 
Joel Sadler
Testing Proctor
Norma Wingo
Data Entry
Kimberly A Schamberger
Registrar
Mirenda Blasingim 
Registrar
Scott Spence Resource Officer
Jessica Nystrom Registrar
Tricia Sansom
Community/Business Liaison

Welding Technology

Name
Title
Keith Seeley Instructor
Benjie Wise Instructor

Applied Cybersecurity

Name
Title
Steven Bair  Instructor
Daniel Sligar Instructor

Building Trades and Construction Design Technology

Name
Title

Scott Brogdon
NOTE: Mr. Brogdon teachers both
carpentry and building trades.

Instructor

Cosmetology

Name
Title
Margaret Wyman Instructor
Twyla Hall Instructor
Andrea DeShong Instructor
Lisa Evans Instructor

Heating, Ventilation, Air-Conditioning / Refrigeration

Name
Title
Kirt Carle Instructor
Davin Scott Instructor

Okaloosa UP

Name  Title 
Cheryl Rushing  Lead Instructor 
Linnea Colon Instructor
Heather Jordan Instructional Aide
Fred Cheney Instructional Aide

Practical Nursing

Name
Title
Brenda Restey PN Department Head
Aletha Paul   Instructor
TBA Instructor
Chauntell Jannazo Instructor
Monica Dagusen Instructor
Blake Dickeson Instructor
Greg Dustin Instructor
Aimee Robinson Instructor
Karen Newnam Administrative Assistant

Solar Photovoltaic System Design, Installation and Maintenance

Name
Title
Jason Barrow Instructor

Technology Support Services

Name
Title
Jayson Jay-Peterson Instructor
Dr. Elizabeth Morgan Instructor

 

Website by The Net Group Online